

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Frequency | 240 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 5 A |
| Max Power Dissipation | 1.81 W |
| Power Dissipation | 1.81 W |
| Max Collector Current | 5 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 15 V |
| Transition Frequency | 240 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 15 V |
| Max Breakdown Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 240 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 15 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 757
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41203
Ext.Price$0.41203
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41203 | $0.41203 |
| 10 | $0.36653 | $3.66530 |
| 25 | $0.35194 | $8.79850 |
| 50 | $0.33793 | $16.89650 |
| 100 | $0.32447 | $32.44700 |
| 300 | $0.31909 | $95.72700 |
| 500 | $0.31380 | $156.90000 |
| 1000 | $0.30613 | $306.13000 |
